Jestem dumnym członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Twórców Mydła i Kosmetyków

Member of the European Directory of Soap and Cosmetics Makers

czwartek, 21 kwietnia 2011

Olejek herbaciany i trądzik a kysz!

Już sama nazwa brzmi zniechęcająco: trądzik czyli taki mały trąd? Na szczęście nie, ale z moich obserwacji wynika, że trądzik też potrafi nieźle zaleźć za skórę (dosłownie!). Sama nigdy nie miałam z nim do czynienia, ale spotykałam osoby, dla których trądzik był prawdziwym koszmarem. Przywykliśmy traktować trądzik jako "przypadłość" nastolatków, z której z wiekiem się wyrasta. Ale okazuje się, że nie zawsze. Czasem trądzik pojawia się w późniejszym wieku. Dlaczego? Zbyt wiele przyczyn składa się na taki stan rzeczy, aby dać jednoznaczną odpowiedź. Ważne jest dosłownie wszystko: sposób odżywiania, kondycja psychiczna, tempo życia. A jak sobie poradzić z trądzikiem? Sposobów na pewno jest mnóstwo. W książce Julie Gabriel pt. "The green beauty guide" spotkałam się z podejściem, które trochę mnie zdziwiło: nie powinno się wysuszać skóry z trądzikiem za pomocą toników czy lotionów, ale przeciwnie, należy ją natłuszczać olejowymi ekstraktami roślin działających antybakteryjnie. Skóra odpowiada na takie traktowanie w sposób homeopatyczny: jeśli nałożysz olej na przetłuszczoną skórę, to pomoże on uwolnić zanieczyszczenia i oczyścić pory , jednocześnie skóra otrzymuje sygnał: masz dużo tłuszczu, produkuj mniej i ponoć, jak twierdzą amerykańscy eksperci kosmetyki holistycznej (całościowej), skóra rzeczywiście wtedy wydziela mniej tłuszczu. Olej (tłuszcz)zmniejsza pory, które w skórze trądzikowej są powiększone i chroni przed tworzeniem się blizn na skórze. Należy chronić skórę trądzikową przed słońcem, które jest przyczyną jej uciążliwych przebarwień. Jednym słowem trzeba wzmocnić właściwości oberonne samej skóry: codziennie stosować przeciwutleniacze (oleje), witaminy i substancje przeciwzapalne (tutaj pole do popisu mają zioła). Pamiętaj, nie wolno nadmiernie przesuszać trądzikowej skóry, bo robi się wtedy bardzo wrażliwa i traci odporność. Poniżej kilka podstawowych zasad postępowania ze skórą trądzikową:
  •  czyść (przemywaj) delikatnie skórę trądzikową tylko 2x dziennie, rano, jakimś wodorozpuszczalnym płynem, a wieczorem olejem, który możemy zastąpić kwasem AHA (kwasy alfa-hydroksylowe albo inaczej owocowe np. mlekowy, glikolowy, cytrynowy, jabłkowy), który złuszczy naskórek , ale również nawilży skórę.
  • wybierz tonik, który zawiera oczar wirginijski, olejek z drzewka herbacianego, rumianek, aloes, ogórek lub nagietek;
  • stosuj codziennie preparat nawilżający w postaci serum lub fluidu, czyli z dodatkiem oleju,
  • usuwaj pojawiające się pryszcze, smarując je olejkiem herbacianym lub posypując sproszkowaną witaminą C (najlepiej na noc),
  • stosuj filtr przeciwsłoneczny, w przeciwnym razie blizny po pryszczach przybiorą brązowy, trudny do usunięcia kolor.
 No, nie jest to wszystko proste. Trzeba mieć sporą wiedzę, żeby właściwie traktować trądzikową skórę. Niemniej jednak, na pewno nie popełnimy błędu stosując olejek z drzewka herbacianego, który w walce z trądzikiem jest "nie do pobicia". Poniżej podaję  przepisy:
SŁODKI BALSAM
1 łyżka płynnego miodu,
1 łyżka soku lub żelu z aloesu (gotowego ze sklepu lub świeżego z liścia),
10 kropli olejku z drzewka herbacianego,
500mg wit. C, która działa jak konserwant
Połącz wszystkie składniki w płytkiej miseczce do uzyskania gładkiej masy, przełóż do czystego słoiczka. Można przechowywać w lodówce, aż do 6 m-cy. Stosować na skazy i rany trądzikowe.
GORĄCY HERBACIANY OKŁAD
1 torebka ekspresowa zielonej herbaty,
1 łyżka dobrej morskiej soli,
10 kropli olejku z drzewka herbacianego,
1kropla olejku eukaliptusowego,
plaster z gazą.
Ponoć taki okład działa wyśmienicie, trzeba go zostawić na noc i rano dać się zaskoczyć! A przyrządzamy go następująco: parzymy naszą zieloną herbatkę, wyjmujemy gorące fusy z torebki i mieszamy szybko z olejkiem herbacianym i solą, całość nakładamy na ogniska zapalne na skórze i naklejamy plaster z gazą. Nie zdziwmy się rano, bo wokół ognisk zapalnych utworzą się tymczasowe zmarszczki, które po ok. 10 min. znikną!


1 komentarz: