Przed majówką



Przed nami długi weekend, możemy zwolnić, rozluźnić się i....... poprawić sobie urodę oczywiście! A jak? Bardzo prosto i tanio, tym co mamy pod ręką, a właściwie w kuchni. W czasopiśmie Panacea , które bardzo polecam wszystkim zaintereowanym ziołami, znalazłam proste przepisy na "kuchenne" kosmetyki:
OLIWA Z OLWEK NA ZNISZCZONE WŁOSY
Żółtko wymieszaj z łyżką oliwy, nałóż na włosy, owiń ręcznikiem, po 30 minutach dokładnie umyj głowę. Maseczkę o identycznym składzie można stosować na twarz, szyję i dekolt przez 20 minut. Polecana do skóry suchej, skłonnej do zmarszczek.
Oliwa nazywana jest w kosmetyce "płynnym złotem", ze względu na dużą zawartość wit. E, która ma udowodnione właściwości regenerujące i odmładzające.
CIEPŁY KOMPRES Z SIEMIENIA LNIANEGO
Ugotuj kleik (20 minut) z siemienia lnianego i przyłóż na skórę z problemami (trądzik, łuszczyca, rogowacenie, szorstkość). Miejsca te trzeba później zabezpieczyć gazą i folią przed wysychaniem i utratą ciepła.
Nasiona lnu w swoich osłonkach zawierają substancje śluzowe, zmiękczające skórę, łagodzące podrażnienia i stany zapalne.
MAKOWY PEELING
Z ziaren maku możemy sporządzić peeling na zniszczoną skórę dłoni: 2 łyżki maku połącz z 1 łyżką miodu. Masuj skórę 3-5 minut, zmyj wodą.
Przy masowaniu usuwasz martwy naskórek i wydobywasz z nasion olej makowy, który natłuszcza skórę. Dodatek miodu nawilża i odżywia.
MASECZKI Z PŁATKÓW OWSIANYCH
DO CERY TŁUSTEJ
garść płatków zmieszaj z sokiem z 1 cytryny i ubitym białkiem kurzym. Pozostaw na skórze przez 10 minut, po czym zmyj wodą.
NA ODŚWIEŻANIE
szklankę płatków owsianych zalej szklanką gorącego tłustego mleka. Po ostudzeniu kleistą papkę nałóż na twarz, szyję, dekolt i ramiona. Po kilku minutach zmyj wodą.
Płatki zawierają witaminy z grupy B i kwas foliowy, dzięki czemu łagodzą podrażnienia i regulują pracę gruczołów łojowych. Mączka owsiana matuje skórę.
KĄPIEL Z MĄCZKĄ ZIEMNIACZANĄ
Kąpiel z dodatkiem krochmalu dobrze służy skórze suchej. Moczenie w krochmalu można też aplikować zniszczonej skórze rąk lub popękanej skórze pięt.
MASECZKA DROŻDŻOWA
Rozdrobnione drożdże (2dag) zalej odrobiną letniego mleka lub wody do konsystencji papki i nałóż na twarz na 20 minut. Zmyj wodą.
Maseczka ściąga pory, oczyszcza i wygładza skórę.
KAWOWY PEELING ANTYCELULITOWY
Nie wyrzucaj fusów (kawa powinna być świeżo zmielona), tylko zmieszaj je z odrobiną oliwy(natłuszczanie), możesz dodać cynamon lub olejek cynamonowy, albo imbirowy (rozgrzewanie). Powstałą papką masuj ruchami okrężnymi miejsca dotknięte celulitem, po czym spłucz chłodną wodą. Na zakończenie możesz nałożyć dowolny preparat antycelulitowy. Efekt ujędrnienia zauważysz po ok. 10 dniach stosowania zabiegu.
I teraz piękne i zregenerowane możemy rozpocząć wielką majówkę!
Kosmetyki domowe są tanie, skuteczne i nie zawierają zbędnej chemii. Pamiętajmy jednak, że w ich składzie są substancje biologicznie czynne, które mogą podrażniać lub uczulać skórę, dlatego stosujmy je z umiarem.
Żródło: (Panacea, nr1, styczeń-marzec 2009, Elżbieta Kowalska-Wochna, "Kosmetyki z kuchni").

Komentarze