Kardamon i migrena

Okazuje się, że nie tylko zioła są dobre na wszystko, przyprawy również. W naszej rodzimej kuchni nie używamy ich zbyt wiele, ale są kraje, w których używa się ich mnóstwo i dodaje do wszystkiego. Nie sądziłam, że do tych krajów należy również Iran. W mojej wyobraźni Iran funkcjonuje jako ascetyczny, surowy kraj i nie miałam pojęcia, że irańska kuchnia jest taka kolorowa i pachnąca. Ale teraz już wiem, bo przeczytałam ciepłą , inspirującą książkę młodej autorki irańskiego pochodzenia- Marshy Mehran. Książka ma tytuł "Zupa z granatów" i oprócz ciekawej fabuły zawiera trzynaście oryginalnych przepisów dla smakoszy, w tym przepis na lekarstwo na migrenę. Migrena, wiadomo, paskudna przypadłość, na którą nic nie pomaga i jakoś trzeba z nią żyć. Przepis wydał mi się ciekawy, tym bardziej, że  sporządzone wg niego lekarstwo z całą pewnością pomogło w migrenie jednej z bohaterek książki. A lekarstwo robi się bardzo prosto:
1 łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej,
1 łyżeczka mielonego kardamonu,
1 łyżeczka mielonych goździków,
1 szklanka ciepłej wody.
Przyprawy miesza się starannie, aż do uzyskania jednolitego, brązowego proszku, który przesypuje się do czystego słoiczka. W razie potrzeby należy zażyć łyżkę stołową proszku i szybko połknąć, popić ciepłą wodą. Przepis prosty, gałka muszkatołowa i goździki są bardzo popularne, ale co to takiego ten kardamon i gdzie go kupić? Na pewno nie dostaniemy kardamonu w przeciętnym spożywczym sklepie, być może w niektórych supermarketach, ale najprościej zamówić go przez internet (sklepy internetowe z przyprawami).


 Stock Photo of a pile of green cardamom seeds.  photo

Kardamon, należy do rodziny imbirowatych, to jedna z najstarszych roślin wykorzystywanych od czasów starożytnych w ziołolecznictwie, kuchni oraz kosmetyce. Mimo to, że uprawia się go głównie w Indiach i na Cejlonie, dzięki swoim właściwościom poszukiwany jest na całym świecie. Z powodu specyfiki swej hodowli należy obok szafranu do jednych z najdroższych przypraw.  Charakteryzuje się łagodnym aromatem o eukaliptusowej i cytrusowej nucie. W smaku jest gorzki i niezwykle intensywny. Warto zapłacić każdą cenę, aby mieć kardamon w swojej kuchni.
Dzięki olejkom eterycznym po rozkruszeniu lub utłuczeniu w moździerzu raczy zmysły węchu pięknym zapachem stanowiącym nutę zapachową wielu perfum ,szczególnie męskich . Dodany do potraw  działa  pobudzająco na zmysły i apetyt, co czyni z niego jeden z najbardziej poszukiwanych afrodyzjaków oraz naturalnych leków wzmagających łaknienie.
Rozgryzanie ziaren kardamonu w ustach ma pomóc w pozbyciu się nieprzyjemnego oddechu, a jedzenie go wraz z czosnkiem pozwala zniwelować nieprzyjemny czosnkowy zapach. W kuchni przyprawia się nim napoje, dania słodkie, jak i dania wytrawne. Dodaje się do zup,  sosów, mięs, ryb, naleśników, ciast i kremów. Świetnie nadaje się do ciast z jabłkami i dynią, naleśników, domowych lodów, owocowych sałatek i surówek z marchewki i jabłka.
Przykładem jego wykorzystywania jest kawa z kardamonem: do filiżanki z mieloną kawą wsypuje się szczyptę lub pokruszone ziarno kardamonu i zalewa do ¾ wrzątkiem, resztę uzupełniając gorącym mlekiem. Jeszcze lepszym sposobem jest zaparzenie kawy, przefiltrowanie jej do rondelka i zagotowanie z odrobiną kardamonu oraz mlekiem i cukrem. Kawę z kardamonem pije się głównie w krajach arabskich.Podobnie można przyrządzić herbatę, pijaną z kardamonem w Indiach i krajach ościennych. Kawy co prawda nie piję, ale na herbatę z kardmonem na pewno się skuszę, znalazłam nawet fajny przepis:
do herbaty dodajemy świeżo zmielony kardamon i dwa plasterki świeżego imbiru, możemy posłodzić łyżeczką miodu, ponoć niebo w gębie! Myślę, że to dobry pomysł na panujące za oknem wiosenne chłody i przymrozki!

Komentarze