Jestem dumnym członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Twórców Mydła i Kosmetyków

Member of the European Directory of Soap and Cosmetics Makers

środa, 1 czerwca 2011

Zrób sobie wodę różaną

Zachwyciłam się dzisiaj różami w ogrodzie! Nie wiadomo kiedy tak pięknie rozkwitły! Były pączki, większe pąki, otwierające się pąki i nagle......morze kwiatów, cudnych, pachnących, kolorowych. Pomyślałam sobie, szkoda, że tak szybko przekwitają- tyle piękna się marnuje. A może by tak  utrwalić świeży, zmysłowy różany zapach i zrobić własną wodę różaną? Oczywiście, że tak, to przecież proste, trzeba tylko nazbierać odpowiednio dużo płatków różanych! 
Aromaterapeuci cenią olejek różany za jego uspokajające działanie, medycy przede wszystkim za zdolności bakteriobójcze. Pozyskuje się go przez destylację lub ekstrakcję. Przy destylacji świeże kwiaty poddaje się działaniu pary wodnej, która uwalnia olejki eteryczne. Następnie, podczas procesu jej kondensacji, oddzielany jest olejek. Jako lżejszy od wody, unosi się na powierzchni wody, skąd łatwo go zebrać. A woda różana? To woda pozostała po destylacji płatków różanych, którą szkoda zmarnować bo zawiera jeszcze pewne ilości olejku różanego. Stosuje się ją do pielęgnacji twarzy ponieważ wykazuje działanie przeciwtrądzikowe i odświeżające.

PRZEPIS NA WODĘ RÓŻANĄ
Potrzebujesz około ćwierć kilograma płatków. Najlepiej zbierać je z samego rana.
Umieść płatki róż w dużym durszlaku i spłucz szybkim, mocnym strumieniem zimnej wody.
Wypłukane płatki połóż na cienkiej, bawełnianej szmatce i zwiąż w „sakiewkę”. Sakiewkę umieść w dużej szklanej misie. Wlej do misy odrobinę wrzątku, tak żeby ledwie przykryć płatki. Misę nakryj z wierzchu folią śniadaniową i zabezpiecz ją gumką recepturką lub wstążką. Uważaj, żeby się nie poparzyć!
Pozostaw misę na noc, żeby wywar dobrze nasiąknął. Rano przelej wodę do szklanego słoika. Wyciśnij resztki wody z sakiewki do słoika.
Przechowuj wodę różaną w lodówce, w zakręconym słoiku. Zużyj ją do 2 tygodni od sporządzenia. Woda różana trzymana w zamrażalniku nadaje się do użytku przez okres 6 miesięcy.
 Przepis pochodzi ze strony http://www.tipy.pl/

2 komentarze:

  1. Świetny przepis! na pewno zrobię sobie taką wodę różaną!:)
    http://www.good-for-you.blog.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie zrobiłam sobie taką wodę, co za zapach! Myślę nad olejkiem ale jeszcze nie wiem jak się za niego zabrac.

    OdpowiedzUsuń